רח' שבזי 14, יהוד

ת.ד. 2711 מיקוד 56231

צרו קשר

03-539-5900

פקס

03-539-5901

דף הבית » עדכונים, פרסומים, חקיקה, פסקי דין » פסקי דין » עזר להפיץ חשבוניות פיקטיביות וישלם 29 מיליון שקל למע"מ

פתרונות אפקטיביים מקבוצת פורמולה

עזר להפיץ חשבוניות פיקטיביות וישלם 29 מיליון שקל למע"מ

אחד המעורבים בפרשה חמורה של העלמת מסים ערער על כפל מס שהוטל עליו כעונש על מעשיו, ונדחה. נקבע כי האיש אמנם לא היה בכיר בארגון הפשע אבל לקח חלק חשוב בהוצאת התוכנית העבריינית לפועל

גבר ששימש איש שטח בקבוצה שניהלה "מפעל" להנפקת חשבוניות פיקטיביות ערער על החלטת מנהל מע"מ חקירות פשיעה חמורה לחייב אותו בכפל מס בסך של כ-29 מיליון שקלים כעונש על סיוע בפעילות העבריינית. הערעור נדחה לאחרונה בפסק דין של השופט אביגדור דורות מבית המשפט המחוזי בירושלים, שלא האמין לגרסתו כי היה בסך הכל נהג תמים. נקבע כי המערער אמנם לא היה בכיר בארגון אבל לקח חלק פעיל בפעילות העבריינית ועזר בהעלמת מע"מ של מאות מיליוני שקלים.

פעילות הארגון נחשפה ה-2014 בעקבות חקירה משולבת של רשויות המס והמשטרה. לפי אחד מכתבי האישום שהוגשו בפרשה הפעיל הארגון יותר מ-30 חברות קש והנפיק באמצעותן אלפי חשבוניות פיקטיביות ללקוחות. באופן הזה הצליחו הלקוחות להעלים מס הכנסה ומע"מ של מאות מיליוני שקלים.

לפי גרסת מנהל מע"מ חקירות פשיעה חמורה המערער שימש כ"איש שטח" והיה אחראי על הפצת חשבוניות פיקטיביות של שלוש חברות. אמנם לא הוגש נגדו כתב אישום אבל ב-2016 הוא נדרש לשלם כפל מס בסכום של 28,452,404 שקלים על סיוע להוצאת חשבוניות מס פיקטיביות בהיקף של כ-92 מיליון שקלים.

בערעור שהגיש כנגד החיוב טען המערער כי בסך הכל שימש כנהג עבור בכירים בארגון ומעולם לא היה במגע עם הלקוחות. המערער טען כי עצם העובדה שלאחר חקירתו הוחלט לשחרר אותו מבלי לנקוט נגדו בהליכים פליליים מעידה כי לא היה מעורב בהוצאות החשבוניות ולכן לא הייתה למע"מ עילה להטיל עליו סנקציה של כפל מס.

מנהל המע"מ טען מנגד כי המערער לא עמד בראש הקבוצה אבל לקח בה חלק פעיל והיה ממונה על מספר חברות, הפיץ חשבוניות פיקטיביות ואף מסר אותן בפועל לגורמים שונים. המנהל הפנה לחקירות של מעורבים בפרשה שהעידו על המעורבות של המערער והוסיף כי ההליך הפלילי בעניינו עוד לא נסגר וייתכן שיוגש נגדו כתב אישום. מכל מקום, ההליך הפלילי וההליך האזרחי הם שני ענייני מס נפרדים לחלוטין.

מלחמה חשובה

"החיוב בכפל מס מהווה סנקציה אזרחית-מנהלית אשר נועדה לפצות את המדינה על הנזק שנגרם לה בעקבות הוצאת חשבוניות שלא כדין והרתעת אנשים מפני הוצאת חשבוניות כאלה", הסביר שופט אביגדור דורות בפסק דין שדחה את הערעור וחייב את המערער בהוצאות ושכר טרחת עורך דין של 30,000  שקלים.

השופט ציין כי נסיונו של המערער להיתמם ולטעון שלא ידע שהחשבוניות היו פיקטיביות לא צלח שכן החומר הראייתי שהגיש מנהל המע"מ העיד על מודעות מלאה לכך שסופקו ללקוחות חשבוניות מטעם שלוש החברות אף שלא ביצעו כל פעולה עסקית.

עוד קבע השופט כי מהראיות עלה שהמערער מסר ללקוחות חשבוניות, אסף מהם עמלות, רשם בעצמו חשבוניות מזויפות וחתם עליהן ואף החזיק במסמכים וחותמות של שלוש חברות הקש.

מכאן, שהוא לא היה נהג תמים אלא לקח חלק חשוב בהוצאת התוכנית העבריינית של הארגון לפועל. עצם העובדה שלא היה בכיר אלא "איש שטח" שקיבל הוראות מאחרים, הבהיר השופט, לא שוללת את הסמכות של מנהל המע"מ להטיל עליו כפל מס כחלק מהמלחמה החשובה בחשבוניות הפיקטיביות.

לפסק הדין בתיק ע"מ 10313-08-17

  • ב"כ המערער: עו"ד נסאר מסיס
  • ב"כ מנהל מע"מ: עו"ד מאור סבג מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי)

עו"ד ליאב מלמד עוסק/ת ב- מיסים
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

פורסם באתר פסק דין

עוד מאמרים בנושא...

פתרונות אפקטיביים מקבוצת פורמולה
מעבר

איסור פיטורים והגבלות לעניין פיטורים

תוכן עניינים מקרים שבהם יש הגבלה על פיטורי עובדים קיימות הוראות הקובעות כי בנסיבות מסוימות אסור לפטר עובדים, או הקובעות הגבלות לעניין פיטורים. הוראות אלה מעוגנות בחקיקה, בהסכמים קיבוציים וצווי הרחבה ולעיתים גם בהסכם העבודה שבין העובדים ומעסיקם. מעסיקים שפיטרו או איים על עובדים בפיטורים,

קרא עוד »
פתרונות אפקטיביים מקבוצת פורמולה
ייעוץ אסטרטגי

ייעוץ אסטרטגי

ייעוץ אסטרטגי (לעיתים גם ייעוץ מנהלים) הוא שירות הניתן לחברות ולארגונים על מנת לסייע להם לעצב את האסטרטגיה ולהתאים את עצמם לתנאי השוק והסביבה המשתנים.

קרא עוד »
פתרונות אפקטיביים מקבוצת פורמולה
ייעוץ אסטרטגי

ייעוץ ארגוני

ייעוץ ארגוני הוא תחום המתמקד בארגון ובתהליכים בתוכו ובסביבתו, ונועד לשפר את התפקוד שלו. ייעוץ ארגוני תומך בארגון המתמודד עם סביבה דינמית. במציאות זו נדרש הארגון להגביר באופן מתמיד את יכולותיו וכושר הסתגלותו, כך שלמעשה הוא נמצא באופן מתמיד בתהליכי שינוי. מטרתו של תהליך הייעוץ

קרא עוד »
פתרונות אפקטיביים מקבוצת פורמולה
ייעוץ אסטרטגי

אסטרטגיה עסקית

אסטרטגיה עסקית היא גיבוש דרך פעולה של יחידה עסקית, תוך התייחסות לסביבה ולעצמה, במטרה לסייע לארגון בקביעת מטרותיו, בבחירת דרכי פעולה ובמימושן.

קרא עוד »
פתרונות אפקטיביים מקבוצת פורמולה
ייעוץ אסטרטגי

התנהגות ארגונית

התנהגות ארגונית הוא תחום מדעי העוסק בצבירת ידע על התנהגויות של אנשים במסגרות ארגוניות על ידי חקירה שיטתית של תהליכים אישיים, קבוצתיים וארגוניים. כאשר המטרה היא שיפור יעילותם של ארגונים ואיכות חייהם של העובדים בסביבת עבודתם. המחקר עוסק בעיקר בארגוני עבודה גדולים, כגון מפעלים, בתי-חולים,

קרא עוד »
שינוי גודל גופנים

תיאום פגישה

השאירו פרטים עכשיו וקבלו פגישת ייעוץ מקצועית